Demand response and the future of utilities

Pieprasījuma reakcija un komunālo pakalpojumu nākotne

2025. gada 11. jūl.

Enerģētikas un komunālo pakalpojumu nozarē notiek transformācija, jo tehnoloģiskie sasniegumi un tirgus spēki pārveido infrastruktūras investīcijas un tīkla pārvaldības stratēģijas. Laikā, kad komunālie uzņēmumi pielāgojas šīm izmaiņām, stratēģiskā plānošana ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, lai investētu modernizētā, elastīgā un noturīgā enerģētikas infrastruktūrā. Lasiet vairāk mūsu starptautiskā tīkla partneru rakstā!

Viens no galvenajiem šīs transformācijas virzītājspēkiem ir straujais slodzes pieaugums tīklā, ko veicina elektrifikācija un vairākas jaunas nozares. AI datu centri un Bitcoin ieguves operācijas būtiski palielina pieprasījumu pēc elektroenerģijas, liekot komunālajiem uzņēmumiem pielāgoties augsta blīvuma enerģijas slodzēm. 

Tajā pašā laikā tehnoloģiskās tendences, piemēram, elektrisko transportlīdzekļu uzlāde un elektrificētas ierīces, piemēram, siltumsūkņi, pārveido patēriņa paradumus, vienlaikus ļaujot šīm sistēmām izmantot arvien tīrāku enerģijas piegādi. Iekšzemes ražošanas pieaugums arī veicina pieaugošo enerģijas pieprasījumu - īpaši reģionos, kur tiek būvētas jaunas ražotnes, bieži vien nepieciešama uzlabota enerģijas infrastruktūra, lai atbalstītu rūpniecisko paplašināšanos.

Komunālajiem uzņēmumiem šī dinamika rada gan izaicinājumus, gan iespējas. Straujā pārmaiņu periodā komunālajiem uzņēmumiem ir nepietiekami izmantots rīks tīkla uzticamības, rentabilitātes un elastības stiprināšanai — pieprasījuma reakcija (Demand Response, abr. DR).

 

Pieprasījuma reakcija

Tradicionāli komunālie uzņēmumi paļāvušies uz jaunu elektroenerģijas ražošanu, lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc elektroenerģijas. Tomēr šī pieeja ir gan dārga, gan lēna, jo komunālo pakalpojumu savienojumu rindas stiepjas vairākus gadus. 

DR var piedāvāt ātrāku mehānismu, lai palīdzētu apmierināt enerģijas vajadzības, motivējot patērētājus pielāgot savu enerģijas patēriņu atbilstoši cenu struktūrām, samazinot nepieciešamā jaunās ražošanas apjomu un veicinot resursu pietiekamību.

Lai gan DR var izpausties dažādos veidos, tā piedāvā veidus un risinājums, kā to klienti var patērēt mazāk elektroenerģijas pīķa periodos. Piemēram - pārceļot slodzi uz stundām, kurās parasti ir mazāks pieprasījums (piemēram, nakts laikā) DR var samazināt slodzi uz tīkla infrastruktūru un samazināt atkarību no dārgiem un emisijas intensīviem fosilā kurināmā pīķa jaudas elektrostacijām. DR ieviešana ļauj komunālajiem uzņēmumiem efektīvāk izvietot kapitālu strauji mainīgā enerģētikas ainavā.

 

Tehnoloģijas un viedā tīkla attīstība

Mūsdienu DR programmas izmanto reāllaika datus un modernu mērīšanas infrastruktūru (AMI), lai nodrošinātu dinamisku slodzes pārvietošanu. Izmantojot šo analīzi, komunālie uzņēmumi var nosūtīt cenu signālus un tiešas vadības ierīces, kas ļauj iesaistītajiem patērētājiem pielāgot termostatus, var samazināt HVAC izmantošanu vai optimizēt EV uzlādi vai akumulatoru uzglabāšanu kritiskos laikos. 

Šīs investīcijas samazina spriedzi tīklā, līdzsvaro enerģijas patēriņu visas dienas garumā un piedāvā finansiālus ietaupījumus gan komunālajiem uzņēmumiem, gan to klientiem.

Viedo skaitītāju, ierīču un AI vadītās tīkla analīzes pieejamība ir pavērusi iespējas paātrināt DR ieviešanu. Agrāk komunālajiem uzņēmumiem bija grūtības ar manuālām DR intervencēm, kas prasīja, lai klienti paši motitorētu un ieviestu patēriņa korekcijas. Tagad, izmantojot paredzamo analīzi un automatizāciju, DR var nemanāmi integrēt enerģijas pārvaldības sistēmās, nodrošinot autonomu slodzes pielāgošanu, neapgrūtinot klientus.

Izplatoties decentralizētiem enerģijas resursiem (DER), piemēram, jumta saules paneļiem, akumulatoru uzglabāšanai un elektriskajiem transportlīdzekļiem, komunālie uzņēmumi var apvienot un vadīt šos resursus virtuālās spēkstacijās (VPP). 

Šī apvienošana uzlabo DR efektivitāti, uzskatot elastīgo enerģijas pieprasījumu par aktīvu, nevis saistībām. Komunālajiem uzņēmumiem vairs nav jāpaļaujas tikai uz centralizētu elektroenerģijas ražošanu - tā vietā tie var dinamiski pielāgot pieprasījumu, piegādi un tīkla pakalpojumus visā energosistēmā.

Raugoties nākotnē, komunālie uzņēmumi, kas izmanto DR ieviešanu, var paplašināt savus piedāvājumus, pārsniedzot elektroenerģijas piegādi - tie var kļūt par enerģijas pakalpojumu sniedzējiem, kas dod klientiem iespēju pārvaldīt savu enerģijas patēriņu, izmantojot datu analīzi un automatizētu pieprasījuma pielāgošanu.

Baker Tilly izmanto plašā pieredze nozarē var palīdzēt komunālajiem uzņēmumiem, pašvaldībām un uzņēmumiem integrēt DR ilgtermiņa enerģētikas stratēģijās. Sazinieties ar mūsu ekspertiem, lai jau šodien sāktu veidot stratēģiju, kas atbilst jūsu mērķiem.

Saistītais saturs

Raksts Konsultācijas Citas nozares
Reinis Ceplis 2025. gada 27. jūn.
Raksts Konsultācijas Fintech
2025. gada 25. jūn.
Raksts Grāmatvedība Citas nozares
2025. gada 27. maijs
Raksts Konsultācijas Citas nozares
2025. gada 28. apr.
Konsultācijas Citas nozares
Ivo Rudzītis Signe Zīgela 2025. gada 14. apr.
Nodokļi un Tiesības Citas nozares
2025. gada 9. apr.
Raksts Konsultācijas Citas nozares
2025. gada 20. marts
Raksts Nodokļi un Tiesības Konsultācijas Citas nozares
2025. gada 20. marts
Raksts Grāmatvedība
Reinis Ceplis 2025. gada 26. febr.
Sazinies ar kādu no mūsu ekspertiem
Kontakti