Neuseeland Gruppenreise Lake Wanaka

Inflācijas samazināšanās ļauj cerēt uz Eiropas uzņēmumu apvienošanas un iegādes darījumu atveseļošanos 2024. gadā

2024. gada 2. maijs
  • Vidējā tirgus joprojām piedāvā plašas iespējas.
  • Ārvalstu pircēji joprojām cerīgi raugās uz Eiropas aktīviem.
  • Darījumus 2024. gadā veicinās tehnoloģijas un ESG. 

Saskaņā ar Baker Tilly International korporatīvo finanšu ekspertu jaunākajā Global dealmakers 2023 pētījumā "Global dealmakers 2023" Eiropas uzņēmumu apvienošanas un iegādes darījumu tirgū saglabāsies svārstīgums līdz 2023. gada beigām un 2024. gada sākumam, taču jau ir redzami atveseļošanās draudi: Eiropas M&A tirgus atjauninājums:

https://bti-global.files.svdcdn.com/production/documents/Europe-Dealmakers-MA-Outlook-2023.pdf?dm=1706712531

Inflācija galvenajos Eiropas tirgos ir parādījusi samazināšanās pazīmes, dodot zināmu cerību, ka procentu likmes varētu būt sasniegušas maksimumu. Tas darījuma veicējiem sniegs tik ļoti nepieciešamo skaidrību, nosakot riska cenu un strukturējot darījumus. Vērtības arī koriģējas, salīdzinot ar 2021. gada tirgus maksimumu, mudinot pircējus veikt darījumus ar labiem aktīviem par pievilcīgām cenām.

Frančeska Lāgerberga, Baker Tilly International izpilddirektore, komentēja: "Makroekonomiskās un ģeopolitiskās problēmas pēdējo 18 mēnešu laikā ir negatīvi ietekmējušas Eiropas M&A tirgu, tomēr oportūnistiski domājošiem darījumu veicējiem joprojām ir potenciāli darījumi.

"Riska tolerantiem pircējiem pašreizējie apstākļi sniedz retu iespēju veikt drosmīgus, tirgu veidojošus darījumus, kas var nebūt pieejami, kad konkurence par aktīviem pastiprināsies nākamā uzplaukuma laikā."

2023. gada pirmajā pusgadā darījumu slēgšana visā Eiropā nav bijusi viegla, jo tie paši nelabvēlīgie faktori, kas mazināja M&A 2022. gadā, - augsta inflācija, augošās procentu likmes un karš Ukrainā - turpina ietekmēt tirgus noskaņojumu. Tā rezultātā darījumu vērtība 23. gada 1. pusgadā samazinājās līdz piecu gadu zemākajam līmenim - 280 miljardiem ASV dolāru, kas ir par 52% mazāk nekā 594 miljardi ASV dolāru 22. gada 1. pusgadā. Tāpat ir samazinājies arī darījumu apjoms - par 17% salīdzinājumā ar 22. pusgadu.

Vidējais tirgus joprojām ir aktīvs

Eiropas vidējais tirgus ar plašām konsolidācijas perspektīvām, kvalitatīviem uzņēmumiem un vērtīgiem portfeļiem sola saglabāties kā apvienošanās un iegādes aktivitāšu karstais punkts.

Lai gan mega darījumi var dominēt virsrakstos, dinamiskais Eiropas vidējais tirgus (darījumi, kuru vērtība ir no 15 līdz 500 miljoniem ASV dolāru) piedāvā pārliecinošas M&A iespējas ārpus uzmanības centrā esošajiem notikumiem. Lai gan vidējas kapitalizācijas darījumu skaits 23. pusgadā samazinājās, pašreizējā aktivitāte joprojām ir līdzvērtīga pirms pandēmijas, jo darījumu slēgšana šajā tirgus segmentā atgriežas ilgtspējīgākā līmenī.

Gan stratēģiskie korporatīvie pircēji, gan privātā kapitāla (PE) uzņēmumi cer veicināt izaugsmi un gūt labumu no vērtības radīšanas faktoriem.

Privātā kapitāla uzņēmumiem finansēšanas grūtības un bailes no recesijas ir aizēnojušas lielākos uzņēmumu izpirkšanas darījumus ar aizņemto līdzekļu palīdzību, un privātie investori mazina riskus, izvēloties konservatīvākas kapitāla struktūras un mazākus darījumus. Stratēģiskie uzņēmumi saskaras ar līdzīgu spiedienu, kas mazina vēlmi veikt lielus pārveidojošus darījumus.

Eiropas aktīvi piesaista ārvalstu investorus

Eiropas aktīvi, tehnoloģijas un intelektuālais īpašums, jo īpaši vidējā tirgus jomā, aizjūras pircējiem joprojām piedāvā pārliecinošu vērtību.

Ekonomiskie un ģeopolitiskie satricinājumi ir padarījuši 2023. gadu par īpaši sarežģītu gadu ārzemju darījumu veicējiem, jo daudzi kļūst piesardzīgāki attiecībā uz investīcijām Eiropā. Neskatoties uz to, daudzi starptautiskie pircēji uzskata, ka reģiona lielais patēriņa tirgus, kvalificēts darbaspēks, spēcīgs un dinamisks vidējais tirgus un attīstīta infrastruktūra ir iespējas, ko viņi nevar neievērot.

William Chapman, Baker Tilly ASV partneris: "Pat ņemot vērā pasaules mēroga nenoteiktību, Eiropas aktīvi joprojām ir pievilcīgi ārvalstu investoriem. Ekonomisko svārstību apstākļos reģiona plašais patēriņa tirgus, kvalificēts darbaspēks un spēcīgs vidējais tirgus joprojām vilina ārvalstu pircējus. Ziemeļamerika ieņem vadošo pozīciju ienākošo vidējā tirgus M&A jomā, cenšoties iegūt Eiropas vērtību, savukārt Āzijas un Klusā okeāna reģiona investori, paturot prātā tuvākā termiņa riskus, joprojām uzskata Eiropu par daudzsološu investīciju galamērķi, tiklīdz apstākļi stabilizēsies."

Tehnoloģijas un ESG būs darījumu virzītājspēks 2024. gadā

Līdz 2023. gada beigām un 2024. gadā Eiropas uzņēmumu apvienošanas un iegādes tirgu ietekmēs vairāki strukturāli un stratēģiski faktori.

Digitālā transformācija ir ilgtermiņa darījumu veidotāju stratēģiju stūrakmens, jo uzņēmumi izmanto tehnoloģijas, lai pārceltu darbību digitālajā laikmetā. Tehnoloģiju darījumi ir bijuši un arī turpmāk būs galvenais M&A virzītājspēks Eiropā, un rādītāji jau tagad liecina, ka šajā nozarē ir daudz darījumu iespēju tiem, kas ir gatavi rīkoties. Tomēr prasīgāki pircēji ir mazāk gatavi ieguldīt lielas summas tehnoloģiju aktīvos, kas vēl nav pārvērtuši spēcīgu ieņēmumu pieaugumu ilgtspējīgā rentabilitātē.

Ksavjērs Merkadē, Baker Tilly Spain izpilddirektors, komentēja: "Eiropas TMT nozarē, kas attīstās, mēs esam liecinieki darījumu dinamikas izmaiņām. Ainava ir mainījusies no straujiem kāpumiem uz rūpīgu izvērtēšanu, prioritāti piešķirot sniegumam, nevis potenciālam. Tehnoloģiju giganti meklē mākslīgā intelekta radītas perspektīvas, savukārt PAKF uzņēmumi mērķē uz stratēģiskām iegādēm. Lai gan jaunu virsotņu sasniegšana var prasīt laiku, paredzams, ka darījumu skaits saglabāsies liels."

Saskaņā ar Mergermarket Intelligence European Heat Chart datiem tehnoloģiju nozarē 2023. gada pirmajā pusgadā bija 550 pārdodamo uzņēmumu. Turklāt arī rūpniecības, ķīmijas un patēriņa nozares piedāvā lielus uzņēmumu apvienošanas un iegādes iespēju apjomus - katrā nozarē pārdošanai ir gandrīz 400 uzņēmumu, kā arī farmācijas, medicīnas un biotehnoloģiju nozare, kurā 2023. gada pirmajā pusgadā pārdošanai bija paredzēti aptuveni 300 uzņēmumi.

Galveno tirgu ziņā Apvienotajā Karalistē un Īrijā bija vislielākais potenciālo darījumu skaits - vairāk nekā 550 pārdodamo uzņēmumu, kam seko Centrāleiropa un Austrumeiropa ar nedaudz mazāk nekā 550 uzņēmumiem un DACH reģions ar vairāk nekā 400 uzņēmumiem.

Darījumu veidotāji pievēršas arī uzņēmumu apvienošanai un iegādei, lai paātrinātu dekarbonizāciju un panāktu progresu ceļā uz neto nulles oglekļa emisiju mērķiem. Uzņēmumu apvienošanās un iegādes būs viens no galvenajiem virzītājiem, kas nodrošinās kapitāla ieplūšanu atjaunojamo energoresursu un enerģētikas pārejas projektos vajadzīgajā apjomā.

Plašākas vides, sociālās un pārvaldības (ESG) problēmas skar arī citas nozares, ne tikai enerģētiku, jo investori un patērētāji kļūst sociāli un ekoloģiski apzinīgāki.

Harsh Maheshwari, Baker Tilly International Korporatīvo finanšu nodaļas vadītājs, saka: "Raugoties uz atlikušo 2023. gada daļu un 2024. gadu, mēs, visticamāk, redzēsim, ka aktivitāti veicinās tādi faktori kā atsavināšana, tehnoloģijas, ESG un privātais kapitāls. Tā kā inflācija kļūst mērenāka un vērtējumi stabilizējas, tas mazina centrālo banku spiedienu uz pastāvīgu procentu likmju paaugstināšanu un rada labvēlīgākus apstākļus aizdevējiem un investoriem, lai veidotu darījumus, kad likmes stabilizējas un rada izaugsmes un stratēģiskās pārpozicionēšanas iespējas."

Saistītais saturs

Raksts Grāmatvedība
Ēriks Bahirs • 2024. gada 29. apr.
Raksts Konsultācijas
2022. gada 14. janv.
Raksts Nodokļi un Tiesības
2020. gada 29. jūn.
Raksts Nodokļi un Tiesības
2020. gada 27. febr.
Raksts Nodokļi un Tiesības
2020. gada 12. febr.
Raksts Nodokļi un Tiesības
2019. gada 12. apr.
Raksts Nodokļi un Tiesības
2019. gada 21. janv.
Sazinies ar kādu no mūsu ekspertiem
Kontakti